Kaubamaja "Osta nii nagu sulle sobib!"

Miks tegime?
Töö kaubamaja e-poe lansseerimiseks eeldas terviklikku lähenemist. Lisaks tehnilisele valmisolekule, mida sai testida erinevate kampaaniapõhiste pop-up poodidega, oli vaja teada saada, kuidas tarbija jõuab üldse ostudeni internetis, millistest kanalitest eelkõige infot otsitakse ning kes ikkagi on põhiline netis ostleja? Kuna Kaubamaja e-poe eesmärk on pakkuda oma klientidele laiemat ostmisvõimalust, mitte niivõrd kolida oma müüki internetti, siis eeltöö tähtsus pidi näitama ära peale ostmisharjumuste ka selle, milliseid kaupu tarbija ineternetist eelkõige ostab ning mil määral seda preshoping kanalina kasutab.

Mida tegime?

Turuletuleku ettevalmistamisfaasis kasutati palju Kantar Emori andmeid nii konkurentide analüüsi ning nende meediategevuste osas. Eriuurinnguna viidi läbi Shopline uuring saamaks aru tarbijate ostukäitumismudelist internetiostude puhul ning kust saadakse või otsitakse Kaubamaja jaoks oluliste tootegruppide kohta informatsiooni.
Kampaania meediastrateegia ehitati üles kahele sambale. Kampaaniapõhised tegevused erinevates massimeedia kanalites ning püsitegevused veebis), mida sidus ühtne kujundusstiil ning sõnum – “Osta nii nagu sulle sobib”.
Aasta lõikes kasutati telet, välimeediat, raadiot, internetti ja printi nii e-poe sõnumi edastamiseks kui ka selle tutvustamiseks. Püsitegevusteks kujunesid aasta jooksul Google Adwords, Facebooki re-targeting bännerid. Välimeedias oli olulisel kohal sõnum erinevatel formaatidel ja nende varieerumine vastavalt asukohale. Välimeediat kasutati esmakordselt ka väljaspool Tallinna, sh suvises Pärnu rannas.
Online püsitegevusteks seadistati põhjalik Google Adwordsi struktuur, mida pidevalt aasta ja kampaaniate lõikes optimeeriti. Lisaks paisati aasta jooksul üles Facebooki sotsiaalmeedia re-targeting bännerid. Karusellformaadis bännereid kuvati Facebooki uudisvoos neile, kes olid külastanud kaubamaja e-poodi, kuid jätnud ostu sooritamise mingil põhjusel pooleli.

Mis oli tulemus?
Kuna Kaubamaja eesmärk ei ole kolida oma müügisaali internetti, siis pigem peab poest saama lisavõimalus neile, kes elavad Tallinnast kaugemal, hindavad mugavust ja valikuvabadust. Samuti oli oluline kõnetada nooremat (kuni 35. aastasele) sihtrühma. Kõikide Kaubamaja klientide seas kasvas 2016. aastal kõige enam noorem vanuserühm (kuni 25 eluaastat), selliseid kliente oli 2016. aastal 8% rohkem kui 2015. aastal. E-pood mängis olulist rolli ka nende klientide osas, kes füüsilistes müügimajades (Tallinn, Tartu) oste ei sooritanud, küll aga tegid oma ostud e-poest – kokku 15% e-poest ostnutest. E-poele seatud käibe ja tuluplaanid said ületatud ning Kaubamaja spontaanne tõusis aastate kõrgeimale tasemele (kasv 40%-lt 44%-le).